Umowy PPA OZE

rodzaje i korzyści!
9 czerwca 2023 przez
Daniel Kowalczyk
| Brak komentarzy na ten moment

Rozwój odnawialnych źródeł energii sprawił, że producenci, odbiorcy i użytkownicy potrzebują kolejnych rozwiązań prawnych, aby efektywnie korzystać z możliwości jakie dają. Początkowo wsparcie dla takich inwestycji oferowano np. w formie aukcji OZE (odnawialnych źródeł energii). Te zostają jednak wyparte przez umowy PPA OZE – czym są te rozwiązania, jakie są ich rodzaje i korzyści z nich płynące?

PPA to z angielskiego Power Purchase Agreement, czyli de facto umowa na zakup energii. Ta różni się jednak od standardowych, znanych powszechnie ustaleń. Na czym polegają umowy PPA OZE?

Czym są umowy PPA OZE?

Tak naprawdę, umowy PPA OZE to cywilnoprawne kontrakty pomiędzy wytwórcą energii z OZE (czyli sprzedawcą), a odbiorcą (czyli kupującym). Nie różnią się wieloma względami od umów na zakup innych towarów, bo tak traktowana jest przez nie energia.

Umowy te podpisywane są na bardzo długi okres – minimum to 5 lat, natomiast standard waha się między 15 i 20 lat. W umowie musi być zawarta cena, ilość dostarczonej energii, termin oraz kary umowne za brak energii i opłaty.

Jakie są rodzaje umów PPA?

Prostota takich rozwiązań nie oznacza jednak, że nie można ich podpisywać w różnym trybie. Te przewiduje prawo międzynarodowe i krajowe. Na co dzielą się umowy PPA OZE?

W praktyce stosuje się trzy konkretne rodzaje umów PPA OZE. Oto one:

·         On-site – to umowa zakładająca, że instalacja OZE znajduje się na posesji lub bezpośrednim sąsiedztwie odbiorcy energii. W praktyce sprawdza się, gdy przedsiębiorca wynajął dach lub swój grunt pod farmę fotowoltaiczną i odbiera z niej energię.

·         Near site direct wire – to rodzaj umowy, gdzie instalacja OZE nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorcy, a dalej. Mimo wszystko, konstrukcja jest na tyle blisko, że energia jest dostarczana bezpośrednią linią energetyczną. Linię budują strony umowy.

·         Off – site – w tym momencie najpopularniejszy rodzaj umowy w Polsce. Odbiorca energii korzysta z linii przesyłowej operatora. Instalacja OZE może być w dowolnym miejscu na terenie zarządzanym przez danego operatora energetyki.

Korzyści z umowy PPA OZE

Klienci już doceniają zalety umów PPA OZE. To stabilna cena energii, możliwość inwestycji w kolejne farmy fotowoltaiczne, a także stabilność w sprzedaży produktu przez długie lata. Dobrze sporządzona umowa PPA OZE sprawia również, że koszt energii jest niższy niż w tradycyjnej formie aukcyjnej, a mimo wszystko – bardzo korzystny dla producenta.

Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Zatrudniani przez nas specjaliści pomogą dobrać odpowiednią umowę PPA OZE i przeprowadzą przez biurokratyczną formułę pozyskiwania odnawialnej energii!

Daniel Kowalczyk 9 czerwca 2023
Udostępnij ten artykuł
Znaczniki
Archiwizuj
Zaloguj się by zostawić komentarz