Wymiarowanie instalacji fotowoltaicznej - co to znaczy i jak je dobrze wykonać

Instalacja fotowoltaiczna DIY
14 lutego 2022 przez
| Brak komentarzy na ten moment

Inwestycja w system solarny to fantastyczne rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Najnowsze panele słoneczne i systemy fotowoltaiczne (PV) są łatwe w instalacji, konserwacji i obsłudze, zapewniając długoterminową wydajność i oszczędność energii.

Aby w pełni wykorzystać swój system fotowoltaiczny włączony do sieci, dowiedz się, jak prawidłowo zwymiarować system, aby pokryć wzorce zużycia energii bez przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej.

Pierwsze kroki z wymiarowaniem instalacji fotowoltaicznej

Zanim zaczniesz wymiarować instalację fotowoltaiczną, poznaj główne ograniczenia projektu i wykorzystaj je jako punkt wyjściowy projektu. Do projektu możesz podejść na trzy sposoby:

 • Ograniczenia budżetowe : system w ramach budżetu docelowego.

 • Ograniczenia przestrzenne : system, który jest jak najbardziej efektywny względem przestrzeni.

 • Ograniczenia zużycia energii : system, który równoważy pewien procent twojego zużycia energii.

Weź pod uwagę inne czynniki związane z wymiarowaniem i typowe przeszkody, które mogą mieć wpływ na dobór układu słonecznego:

 • Lokalne poziomy nasłonecznienia

 • Kąt pochylenia terenu

 • Plany przyszłej ekspansji

 • Wydajność elementów instalacji

 • Naturalna degradacja wydajności instalacji w okresie obowiązywania gwarancji

Po ocenie potrzeb związanych z energią słoneczną i ustaleniu podejścia do projektowania, wykonaj następujące kroki, aby zwymiarować podłączony do sieci system słoneczny.

Oszacowanie zużycia energii

Zanim zaczniesz oceniać system słoneczny, wykonaj następujące kroki, aby określić średnie zużycie energii elektrycznej i zapotrzebowanie na energię PV w domu:

1. Oblicz swoje zużycie kWh

 1. Zbierz zużycie kilowatogodzin (kWh) z rachunku za energię elektryczną. Chcesz mieć obraz pełnych 12 miesięcy użytkowania, aby widzieć górną i dolną granicę zużycia przez rok. Zużycie energii gwałtownie wzrasta latem i zimą przy intensywnym użytkowaniu urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych.

 2. Określ średnie miesięczne zużycie kWh. Zsumuj zużycie kWh z 12 miesięcy i podziel przez 12, aby obliczyć średnie zużycie miesięczne. Twój system będzie miał tendencję do nadprodukcji latem przy szczytowym nasłonecznieniu.

 3. Oblicz swoje dzienne zużycie kWh. Podziel przez 30, aby określić swoje dzienne zużycie kWh.

2. Sprawdź godziny szczytu słońca

Średnie szczytowe godziny słońca różnią się znacznie, w zależności od Twojej lokalizacji i lokalnego klimatu. Określ, godziny szczytu, w których uzyskasz światło słoneczne, aby jak najlepiej wykorzystać energię słoneczną:

 1. Sprawdź swoje szczytowe godziny nasłonecznienia, korzystając z wykresu godzin słonecznych, aby określić liczbę godzin, w których słońce wytwarza szczytowe godziny nasłonecznienia.


3. Oblicz rozmiar swojego Systemu fotowoltaicznego

Aby dowiedzieć się, jak zwymiarować system fotowoltaiczny, weź swoje dzienne zapotrzebowanie na energię w kWh i podziel je przez szczytowe godziny nasłonecznienia, aby uzyskać moc w kWh. Następnie podziel moc wyjściową kW przez wydajność panelu, aby uzyskać szacunkową liczbę paneli słonecznych potrzebnych do swojego systemu.

(KWh dziennie ÷ średnia godzin słonecznych) x 1,15 współczynnik wydajności = wielkość systemu fotowoltaicznego DC

 wielkość systemu fotowoltaicznego DC  kW x 1000 (przelicz na waty) = ilość watów wymagana dla panel słoneczny

Dostrajanie szacunkowego projektu systemu

Aby oszacowanie rozmiaru systemu fotowoltaicznego było jak najdokładniejsze, należy również wziąć pod uwagę rodzaj potrzebnego uchwytu dachowego, kierunek, w którym będą skierowane panele, oraz panele o odpowiednim rozmiarze, aby pasowały do ​​​​twojego projektu.

1. Wybierz typ mocowania

Uchwyt dachowy to najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ kosztuje mniej niż inne stojaki. Aby określić, czy możesz użyć uchwytu dachowego:

 1. Wyświetl adres w Mapach Google. Sprawdź, czy masz jakieś realne opcje montażu na dachu od strony południowej. Jeśli panel słoneczny nie może być skierowany na południe, pod preferowanym kątem, musisz dostosować system, dodając więcej światła słonecznego. Twój układ słoneczny powinien być skierowany w stronę równika, więc jeśli mieszkasz na półkuli południowej, poszukaj opcji skierowanych na północ zamiast. Często nachylenie dachu jest już odpowiednie, aby uzyskać profity z energii słonecznej.Pomyśl o odległości paneli słonecznych blisko falownika i panelu serwisowego. Skutkuje to większą wydajnością i mniejszymi kosztami przewodów i drutu.

2. Jeśli montaż na dachu nie wchodzi w grę, spójrz na rozwiązanie do montażu na gruncie lub na słupie. Na płaskim terenie możesz ustawić panele słoneczne w dowolnym kierunku, który zmaksymalizuje nasłonecznienie, w przeciwieństwie do pochyłego dachu.

2. Wybierz odpowiednie panele słoneczne

Jeśli masz mały lub nietypowy dach, rozmiar paneli słonecznych jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wielkości systemu słonecznego. Weź pod uwagę te czynniki:

 • Dzięki dużej powierzchni użytkowej dachu możesz kupić więcej większych paneli (przy niższym koszcie z panel), aby uzyskać docelową wydajność energetyczną.

 • Jeśli powierzchnia użytkowa Twojego dachu jest ograniczona lub częściowo zacieniona, użycie mniejszej liczby mniejszych paneli o wysokiej wydajności będzie ostatecznie najbardziej opłacalnym, długoterminowym rozwiązaniem. Później można dodać więcej paneli, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię.

3. Oblicz energię wyjściową układu fotowoltaicznego

Gdy już wiesz, ile masz miejsca na panele słoneczne oraz pod jakimi kątami i kierunkiem będziesz montować instalację, użyj kalkulatora watów fotowoltaicznych aby obliczyć, ile energii Twój system generować będzie energii w skali miesiąca

Oczywiście czasami łatwiej jest porozmawiać z kimś z doświadczonym i poprosić o przeprowadzenie Cię przez proces projektowania. Najszybszym sposobem na uzyskanie dokładnej oceny potrzeb związanych z energią słoneczną jest kontakt z jednym z naszych projektantów. Chętnie pomożemy Ci zaprojektować idealny system na skalę Twoich potrzeb.

Potrzebujesz pomocy przy doborze systemu fotowoltaicznego?

Oczywiście czasami łatwiej jest porozmawiać z ekspertem, który wie, jak zwymiarować instalację fotowoltaiczną i może przeprowadzić Cię przez proces projektowania. Gdy będziesz gotowy/a, zachęcamy Cię do umówienia się z nami na konsultację projektową, abyśmy mogli dokładnie sprawdzić rozmiar możliwej instalacji, znaleźć kompatybilne produkty i upewnić się, że system działa zgodnie z Twoimi ograniczeniami (budżet, powierzchnia zabudowy i zużycia energii) .

Chętnie pomożemy Ci zaprojektować idealny system fotowoltaiczny, abyś mógł/mogła zacząć czerpać korzyści z energii słonecznej.
skontaktuj się

14 lutego 2022
Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj
Zaloguj się by zostawić komentarz