Optymalizacja instalacji PV jesienią i zimą – jak maksymalizować zyski w chłodniejszych miesiącach?

6 października 2023 przez
| Brak komentarzy na ten moment

Optymalizacja instalacji PV jesienią i zimą – jak maksymalizować zyski w chłodniejszych miesiącach?

Jesień i zima to pory roku, kiedy dni są krótsze, a słońce świeci słabiej. Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych zastanawia się, czy ich panele będą w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii w tych trudniejszych warunkach. Jakie są fakty i jak można optymalizować wydajność instalacji PV w tych sezonach?

1. Wpływ jesieni i zimy na wydajność paneli fotowoltaicznych

W tych porach roku słońce jest niższe na niebie, co oznacza, że promienie słoneczne padają pod ostrzejszym kątem na panele. Jednak, mimo że dni są krótsze, czyste, zimowe powietrze oraz jesienna przejrzystość atmosfery mogą sprzyjać lepszemu przenikaniu promieni słonecznych. Statystyki pokazują, że w ciągu jesiennych i zimowych miesięcy w Polsce, instalacje PV mogą osiągnąć około 60-75% swojej letniej wydajności.

2. Brud, liście i śnieg – wrogowie paneli

Zabrudzenia, takie jak kurz, liście czy ptasie odchody, mogą wpływać na wydajność paneli przez cały rok. Jesienią dochodzi problem opadających liści, a zimą śniegu, który może pokrywać panele, blokując dostęp światła. Regularne czyszczenie paneli może zwiększyć ich wydajność nawet o 15-20%.

3. Kąt nachylenia paneli

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce waha się w granicach 30-40 stopni. Jesienią i zimą, ze względu na niższe położenie słońca, warto rozważyć tymczasową zmianę kąta nachylenia paneli, aby były bardziej skierowane w stronę słońca.

4. Magazyny energii jako klucz do zysków zimą

Dzięki magazynom energii, nadwyżki produkowane latem mogą być przechowywane i wykorzystywane w okresie jesienno-zimowym. To pozwala na sprzedaż energii w chwilach szczytowego zapotrzebowania, kiedy ceny są wyższe. W połączeniu z optymalizacją instalacji PV, magazyny energii mogą znacząco zwiększyć zyski właścicieli paneli fotowoltaicznych w chłodniejszych miesiącach.

5. Kalkulacja zysków jesienią i zimą

Załóżmy, że standardowa instalacja PV o mocy 10 kW w Polsce produkuje średnio 40 kWh energii dziennie latem. W okresie jesienno-zimowym, biorąc pod uwagę 70% letniej wydajności, produkcja spada do około 28 kWh dziennie. Jeśli sprzedasz tę energię do sieci za średnią cenę 0,50 PLN/kWh, Twój zysk w tych miesiącach wyniesie 14 PLN dziennie, co daje 420 PLN miesięcznie. Z magazynem energii, sprzedając energię w godzinach szczytowych, zysk może wzrosnąć nawet o dodatkowe 20-30%.

6. Podsumowanie

Mimo że jesień i zima nie są idealnymi porami roku dla produkcji energii słonecznej, odpowiednia optymalizacja, dbałość o instalację PV oraz wykorzystanie magazynów energii mogą przynieść znaczące zyski. Regularne czyszczenie paneli, dostosowanie kąta nachylenia oraz monitorowanie wydajności to klucze do maksymalizacji korzyści z fotowoltaiki w chłodniejszych miesiącach.

6 października 2023
Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj
Zaloguj się by zostawić komentarz