Magazyny energii – przyszłość i klucz do opłacalności odnawialnych źródeł energii

17 sierpnia 2023 przez
Daniel Kowalczyk
| Brak komentarzy na ten moment

Magazyny energii – przyszłość i klucz do opłacalności odnawialnych źródeł energii

W dobie rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, magazyny energii stają się kluczowym elementem w efektywnym zarządzaniu wyprodukowaną mocą. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie nadwyżek energii i wykorzystywanie jej w chwilach, gdy produkcja jest niższa, na przykład podczas pochmurnych dni w przypadku paneli fotowoltaicznych.

Czym są magazyny energii?

Magazyny energii to specjalnie zaprojektowane systemy, które pozwalają na przechowywanie energii do późniejszego wykorzystania. Mogą one przyjmować różne formy, od baterii litowo-jonowych, przez magazyny cieplne, aż po magazyny sprężonego powietrza.

Dlaczego magazyny energii są tak ważne?

  1. Zapewnienie ciągłości dostaw: Dzięki magazynom energii, nawet w chwilach, gdy produkcja energii z odnawialnych źródeł jest niska, można korzystać z wcześniej zgromadzonych zapasów.
  2. Optymalizacja kosztów: Magazyny energii pozwalają na gromadzenie energii w chwilach, gdy jej produkcja jest najtańsza, a wykorzystywanie w chwilach szczytowego zapotrzebowania, co może przynieść oszczędności.
  3. Wsparcie dla sieci energetycznej: Magazyny energii mogą pomóc w stabilizacji sieci energetycznej, dostarczając energię w chwilach, gdy jest ona najbardziej potrzebna.

Statystyki i opłacalność

Według badań, magazyny energii mogą zwiększyć efektywność systemów fotowoltaicznych nawet o 40%. Dzięki możliwości przechowywania energii w chwilach jej nadprodukcji i wykorzystywania w okresach deficytu, inwestorzy mogą znacząco zwiększyć swoje zyski.

Kalkulacja opłacalności

Załóżmy, że Twoja instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW produkuje średnio 10 kWh nadwyżki energii dziennie. W Polsce, średnia produkcja energii z paneli fotowoltaicznych wynosi około 1 kWh na 1 kW mocy zainstalowanej dziennie, choć wartość ta może się różnić w zależności od lokalizacji i warunków pogodowych.

Sprzedając ją bezpośrednio do sieci w godzinach poza szczytem (np. w godzinach 10:00-15:00), możesz uzyskać za nią około 0,50 PLN/kWh (dane z dnia 15.08.2023 r.). To daje 5 PLN dziennie. Jednak, jeśli zdecydujesz się na magazynowanie tej energii i sprzedaż w godzinach szczytowego zapotrzebowania (np. w godzinach 18:00-21:00), cena może wzrosnąć nawet do 0,70 PLN/kWh (dane z dnia 15.08.2023 r.), co daje 7 PLN dziennie. W skali roku, to różnica wynosząca aż 730 PLN!

Zmiana ustawy OZE a magazyny energii

Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza wiele zmian, które mogą wpłynąć na opłacalność magazynowania energii. Wprowadzenie modelu sprzedaży energii w modelu P2P oraz wsparcie dla klastrów energetycznych to tylko niektóre z nich. Dzięki tym zmianom, magazyny energii mogą stać się nie tylko narzędziem do zwiększenia efektywności systemów OZE, ale także źródłem dodatkowych zysków dla inwestorów.

Oferta PowerGo

Firma PowerGo, znana z wysokiej jakości rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii, oferuje również nowoczesne magazyny energii. 


W naszej ofercie znajdziesz magazyny, które charakteryzują się wysoką efektywnością, długą żywotnością i łatwością w montażu. Dzięki temu, inwestując w produkty PowerGo, masz pewność, że Twoja energia jest przechowywana w sposób bezpieczny i efektywny.

Podsumowanie

Magazyny energii to przyszłość w zarządzaniu odnawialnymi źródłami energii. Dzięki nim możliwe jest nie tylko efektywne gromadzenie energii, ale także jej optymalne wykorzystanie. Firma PowerGo, jako lider w branży, oferuje swoim klientom najnowsze technologie w zakresie magazynowania energii, gwarantując satysfakcję i wysoką jakość produktów.


Daniel Kowalczyk 17 sierpnia 2023
Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj
Zaloguj się by zostawić komentarz