Fotowoltaika a brak słońca

Jak dużo energii może wygenerować instalacja fotowoltaiczna w pochmurne dni?
26 lipca 2019 przez
Daniel Kowalczyk
| Brak komentarzy na ten moment


 

Chmury zbierają się. Niebo ciemnieje. Właściciel domu może zastanawiać się: ile energii może wygenerować moja instalacja fotowoltaiczna w pochmurny dzień?

Oczywiście panele słoneczne potrzebują światła słonecznego do produkcji energii, ważne jest jednak, aby dowiedzieć się, jak zachmurzenie może wpływać na wydajność wytwarzania energii słonecznej i jak czynniki takie jak częściowe zacienienie mogą wpływać na moc wyjściową instalacji fotowoltaicznej. Tak, panele słoneczne nadal działają przy pochmurnej pogodzie - mogą generować mniej energii, w zależności od jakości i wydajności paneli.

Czy pochmurny dzień wpływa na wytwarzanie energii słonecznej?

Każdy, kto się "zgrzał" w pochmurny dzień wie, że promieniowanie słoneczne przenika przez chmury. Z tego samego powodu panele słoneczne mogą nadal produkować energię elektryczną w pochmurne dni. Ale w zależności od zachmurzenia i jakości paneli słonecznych, wydajność może spaść od 10 do 25 procent energii wytwarzanej w porównaniu ze słonecznym dniem. Na szczęście, są panele słoneczne, z rekordową wydajnością ponad 22 procent, wykorzystują ogniwa w unikalnej, jedynej w swoim rodzaju konstrukcji, która wychwytuje szerszy zakres światła słonecznego - w tym czerwone i niebieskie długości fal. W pochmurny dzień wytwarzają więcej energii niż konwencjonalne panele, co czyni je dobrym wyborem w pochmurnym klimacie lub jeśli drzewa częściowo zacieniają dach w określonych porach dnia. Projektujemy również instalacje z wykorzystaniem technologii  „backside mirror”, która wykorzystuje cienką warstwę aluminium, odbijającą niektóre fotony świetlne, które nie są absorbowane w pierwszym przejściu przez ogniwo z powrotem do ogniwa, aby uzyskać drugą szansę na absorpcję. Powoduje to większą wydajność elektronów z tego samego wejścia światła.

Co wykorzystują panele słoneczne do generowania energii elektrycznej?

Panele fotowoltaiczne działają poprzez przekształcanie światła słonecznego na prąd stały (DC), a następnie przekształtnik przekształca go w prąd przemienny (AC), który jest rodzajem zasilania większości domów. Jeśli jest tak słonecznie, że twój system solarny wytwarza znacznie więcej energii elektrycznej niż potrzebujesz, to wraca ona do sieci, z której korzysta przedsiębiorstwo energetyczne OSD, które w wielu obszarach oferuje właścicielowi domu rozliczenie w postaci netmeteringu. Zasady pomiarów sieciowych, dają "kredyt" na nadwyżkę energii, którą produkujesz, i możesz czerpać z tego kredytu w nocy lub gdy twój system wytwarza mniej z powodu pochmurnej pogody.

3 najważniejsze fakty dotyczące paneli słonecznych i pochmurnej pogody

Oto kilka ważnych rzeczy do zapamiętania:

  1. Energia słoneczna może dobrze działać w typowo pochmurnych, zimnych miejscach. W naszym kraju praktycznie wszystkie miejscowości mogą doświadczyć niesprzyjających warunków pogodowych - od deszczu i mgły po śnieżyce - ale wszystkie one mogą mieć bardzo wysoki poziom oszczędności dzięki instalacjom fotowoltaicznym. Koszt energii elektrycznej - a nie liczba pochmurnych lub zimnych dni - jest największym czynnikiem decydującym o tym, czy energia słoneczna oszczędza pieniądze na rachunku elektrycznym. 

  2. Energia słoneczna nie potrzebuje gorącej pogody do wytwarzania energii elektrycznej. Panele słoneczne działają najlepiej w miejscach słonecznych i zimnych. Gdy panele osiągają wartość powyżej 25 stopni Celsjusza, pracują mniej wydajnie. Nie oznacza to, że nie będą pracować w tradycyjnie gorących miejscach, takich jak np. miasto Phoenix w USA (które jest numerem 6 na liście miast o największych oszczędnościach energii słonecznej). Jeszce raz, koszty energii elektrycznej - a nie pogoda - odgrywają większą rolę w tym, jak panele słoneczne mogą oszczędzać pieniądze właścicieli domów.

  3. Podczas gdy częściowe zacienienie - czy to z naturalnych, czy innych źródeł - może zmniejszyć ilość wytwarzanej energii słonecznej, systemy słoneczne są projektowane tak, aby zapobiec skutkom "cieniowania" powodującym zatrzymanie całej produkcji energii. Jeśli powiedzmy, 20 procent paneli fotowoltaicznych jest zacienionych przez koronę drzewa, tylko 20 procent produkcji energii w systemie jest tymczasowo zmniejszone - ale nie więcej. Wykwalifikowani instalatorzy wiedzą, jak zaprojektować system, aby problemy z zacienieniem nie stanowiły problemu. Dlatego ważne jest, aby współpracować z wykwalifikowanym instalatorem paneli słonecznych.  PowerGO to firma (nie tylko) lokalna z doświadczeniem w zakresie zasad i przepisów dotyczących warunków w Twojej gminie, dlatego jesteśmy najlepszym źródłem wiedzy na temat tego, jak energia słoneczna będzie działać w Twoim domu.

Nie zaszkodzi pamiętać, że Niemcy - lider w dziedzinie energii odnawialnej, które słyną z braku światła słonecznego - odpowiadają za około 25 procent światowej produkcji energii słonecznej i osiągnęły największy wzrost od pół dekady w zeszłym roku, zgodnie z ostatni artykuł Greentech Media. Jest to dobry dowód na to, że energia słoneczna to oszczędność kosztów energii i pomoc planecie - a nie tylko pogoda.

Najważniejsze jest to, że pochmurny dzień nie powinien zniechęcić do rozważenia przejścia na energię słoneczną.


Daniel Kowalczyk 26 lipca 2019
Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj
Zaloguj się by zostawić komentarz